Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Zdrowie w naszych rękach

2024-03-21

Projekt Zdrowie w naszych rękach jest inicjatywą oddolną, 5 młodych ludzi, studentów i studentek psychologii oraz fizjoterapii.

Projekt realizowany jest w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, a Fundacja Edumocni jest organizacją wspierającą jego realizację.

 

Nowotwory w Polsce to druga najczęstsza przyczyna zgonów. Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów (2021)wynika, że rocznie diagnozuje się tą chorobę u prawie 170 tys. osób, umiera ok. 100 tys. pacjentów. Ponadto bazując na danych rejestru można zauważyć stały trend wzrostowy liczby zachorowań na raka - w roku 1990 odnotowano 83,4 tys. zachorowań, z roku na rok ich liczba wzrasta, prognoza na rok 2025 to 175 tys. Pomysł na projekt wypłynął z naszych prywatnych doświadczeń tj: - z naszych osobistych obserwacji osób chorujących i będących po chorobie, z którymi mieliśmy do czynienia prywatnie - z wiedzy płynącej z naszych studiów i działalności w kołach naukowych - z naszych kontaktów z organizacjami pozarządowymi takimi jak np. tarnowskie Amazonki), podtarnowskie/zakliczyńskie Bez Barier (wsparcie osób chorych i niepełnosprawnych), gdyńska Fundacja Onkorejs (aktywizacja pacjentów onkologicznych), czy krakowski Niebieski Motyl (dla kobiet z nowotworami jajnika).

To, co zaobserwowaliśmy i co się powtarza w relacjach podopiecznych wszystkich wspomnianych organizacji to fakt, że większość pacjentów w trakcie leczenia, ale także po leczeniu nie wie, co ma dalej robić. Czują potrzebę zmian i zadbania o siebie, tak aby nie dopuścić do nawrotu choroby, ale skarżą się na brak dostatecznego wsparcia ze strony poradni onkologicznych, które nastawione są na walkę z rakiem (chemioterapia, radioterapia), ew. świadczą usługi psychoonkologiczne, czasem dietetyczne, ale BRAKUJE HOLISTYCZNEGO PODEJŚCIA do pacjenta i jego zdrowia.

Pacjenci w trakcie choroby i po chorobie muszą na własną rękę szukać wiedzy i wsparcia w organizacjach pozarządowych i grupach wsparcia. Realizując projekt chcemy być właśnie taką grupą wsparcia w edukowaniu na temat różnych metod wspomagania organizmu, które są uznane, ale niekoniecznie znajdują powszechne zastosowanie w warunkach polskich.

 

W ramach projektu przeprowadzone będą warsztaty dla Amazonek oraz członkiń KGW Łukanowice.

Tametyka warsztatów to:

  1. Refleksologia 
  2. Kuchnia 5-ciu przemian 
  3. Hiberbaria i normabaria 
  4. Automasaż głowy 
  5. Zdrowy chleb
  6. Klawiterapia 
  7. Maceracja oleju
  8. Wyrób i zastosowanie kiszonek
  9. Terapia bańkami 
  10. Przeciwzapalna terapia tlenowa

logo-wspolfinansowaneprzezue-s.jpg